
Michelle Jumelet nieuwe gemeentedichter Lansingerland
Algemeen 543 keer gelezenBleiswijk – Vrijdag 30 januari was het zover: in Theater ’t Web maakte de jury, bij monde van juryvoorzitter Babiche de Koning, bekend welke dichter de opvolger wordt van Lianne Keemink, de huidige gemeentedichter. De benoeming van onze nieuwe gemeentedichter werd opgeluisterd door een pakkend en poëtisch optreden van Leoni Jansen & Jeroen Kramer.
Van 19 januari tot en met 13 februari 2026 organiseert Bibliotheek Oostland de ‘Maand van de Poëzie’. Poëzie is al lang niet meer een voor velen moeilijk te begrijpen gedicht op rijm, dat opgebouwd is volgens een strenge dichtvorm. Popsongs, korte verhalen, rapteksten, alle persoonlijke teksten die iemands gedachten, gevoel, emoties, belevingen of inzichten weergeven, zijn een vorm van poëzie. De gemeente Lansingerland en Bibliotheek Oostland willen inwoners enthousiast maken voor poëzie en literatuur en daarbij schrijverstalent een kans geven dit te combineren met de liefde voor onze veelzijdige gemeente. Kritisch, vol lof, ludiek of verrassend. De gemeentedichter vervult hierbinnen een belangrijke taak. Gemeentedichter is een erefunctie waarbij er wel degelijk richtlijnen zijn waar de gemeentedichter aan moet voldoen. De gemeentedichter is goed op de hoogte van de ontwikkelingen binnen de gemeente en is in staat om hier, op zijn of haar eigen manier, woorden aan te geven. De gemeentedichter houdt de gemeente scherp en laat inwoners van alle leeftijden zien dat taal kan helpen om elkaar te begrijpen, te verbinden, te verwonderen en te spiegelen. De gemeentedichter kan een kritisch geluid laten horen, maar ook mooie woorden vinden als een gelegenheid daarom vraagt.
Het eerste halfuur van de avond was voor Jeroen en Leoni, die bekende en mindere bekende liedjes hadden vertaald naar soms vrolijke en dan weer emotionele teksten. Het paste perfect in deze avond. In de pauze van het optreden werd er afscheid genomen van Lianne. Wethouder Titia Cnossen blikte terug op de twee jaar dat Lianne als gemeentedichter actief is geweest en haalde diverse voorbeelden aan over de originele wijze waarop zij inhoud had gegeven aan het begrip gemeentedichter. “Ik vind kunst en cultuur een vanzelfsprekendheid in een gemeente. In welke vorm dan ook, het brengt, ook weer vanavond, de mensen dichter bij elkaar”, aldus de wethouder. Bij dit afscheid overhandigde Lianne het eerste exemplaar van de dichtbundel ‘Lief Lansingerland’ aan Cnossen. “Het is mijn nalatenschap als gemeentedichter met daarin veel van mijn gedichten en voor mij tevens een herinnering aan twee geweldige jaren, dank u wel daarvoor.” Ook alle aanwezigen kregen een exemplaar van ‘Lief Lansingerland’. Na het tweede deel van het optreden van Jeroen en Leoni, was het de beurt aan juryvoorzitter Babiche de Koning om de nieuwe gemeentedichter bekend te maken: “Wij waren blij verrast door het aantal inzendingen en na een eerste selectie bleven er zeven kandidaten over. Zij kregen een extra opdracht voor het maken van een gedicht en moesten dit ook voordragen. De wijze van spreken en presenteren kunnen een tekst wel degelijk een extra lading geven”, aldus Babiche. We hebben gelet op originaliteit, taalvondsten, het beeld dan een tekst oproept en ook werd de motivatiebrief nogmaals meegewogen. Alle teksten en presentaties waren van hoog niveau en ik vraag dan ook een welgemeend applaus voor alle zeven deelnemers. De keuze was moeilijk maar na meerdere overleggen waren we het unaniem eens: de nieuwe gemeentedichter is Michelle Jumelet!”
Blij verrast beklom Michelle het podium en moest nog even op adem komen alvorens zij zich kon voorstellen: “Ik woon nu in Bergschenhoek, maar heb mijn puberteit doorgebracht in Berkel en Rodenrijs en ben dus al langer bekend met Lansingerland. Ik ben docent beeldende vorming en al vanaf mijn jeugd bezig met kunst: schilderen, zingen, schrijven en grafische vormgeving. Wat geweldig dat ik gewonnen heb”, voegde zij er blij en spontaan aan toe.
Daarna droeg zij twee van haar gedichten voor. In het eerste gedicht haalde zij herinneringen op aan haar oma en ook aan herkenbare punten in Lansingerland, zoals speeltuin De Kievit in Berkel en Rodenrijs. Het bord langs de Wilderszijde met de tekst ‘Wie wil er niet wonen’ inspireerde haar tot het tweede gedicht met verwijzingen naar de groei van de gemeente en het leven van de nieuwe inwoners.
Na het enthousiaste optreden van onze nieuwe gemeentedichter werd de avond afgesloten met een sing-along van de hit ‘Islands in the stream’, waarna de bar open ging om de dorstige kelen te smeren.















