Afbeelding

Lansingerland aan de gang met lokale inclusie agenda

Algemeen 121 keer gelezen

Lansingerland – De gemeente Lansingerland gaat werk maken van een Lokale Inclusie Agenda (LIA) voor inwoners met een beperking of chronische ziekte. De gemeenteraad stemde woensdagavond in met de aanbevelingen uit het Rekenkameronderzoek naar toegankelijkheid. Een amendement dat de opdracht aan het college een stuk concreter maakt, werd unaniem aangenomen. Voor het kerstreces moet er een plan van aanpak liggen en voor het zomerreces van 2027 de daadwerkelijke LIA.

De Rekenkamer onderzocht hoe Lansingerland werkt aan toegankelijkheid. Daaruit kwam naar voren dat de gemeente duidelijke stappen heeft gezet bij digitale toegankelijkheid, maar dat op andere terreinen nog verbeteringen nodig zijn. Zo ontbreekt een Lokale Inclusie Agenda, is er geen centraal overzicht van het toegankelijkheidsbeleid en werkt de gemeente volgens de Rekenkamer nog in bescheiden mate aan fysieke toegankelijkheid. De Rekenkamer kwam daarom met vier aanbevelingen: doe gebruikerservaringsonderzoek naar de gemeentelijke website, zet de stap van de Quickscan uit 2023 naar een LIA, creëer overzicht in het lokale toegankelijkheidsbeleid en kijk hoe de fysieke toegankelijkheid kan worden verbeterd.

Van aanbeveling naar concrete opdracht

Tijdens de eerdere behandeling in de commissie Samenleving bleek al brede steun voor die aanbevelingen. Verschillende fracties vonden vooral dat het niet bij goede voornemens mocht blijven. Die wens kreeg tijdens de raadsvergadering een concreet vervolg. Een amendement van Leefbaar 3B, D66, CDA, VVD, Lansingerland Well, WIJ Lansingerland, PRO Lansingerland en ChristenUnie werd unaniem aangenomen. Onder de titel ´Van Quickscan naar een concrete Lokale Inclusie Agenda´ worden duidelijke deadlines aan de opdracht toegevoegd. 

Het college moet vóór het kerstreces van dit jaar een plan van aanpak met uitgangspunten voor de LIA naar de raad sturen. De definitieve LIA moet vervolgens vóór het zomerreces van 2027 aan de raad worden aangeboden. Daarmee wordt ook vastgelegd wat de raad minimaal in de agenda wil terugzien. Zo moeten er meetbare doelen komen en moet duidelijk worden wat er nodig is aan budget. Ook toegankelijkheid van gemeentelijke producten en diensten, periodieke toegankelijkheidsschouwen en verantwoording over de voortgang krijgen een plek. Ervaringsdeskundigen moeten nadrukkelijk bij het opstellen van de agenda worden betrokken

Geen nieuw omvangrijk beleidsstuk

De bedoeling is nadrukkelijk niet dat er een omvangrijke nieuwe beleidsstructuur ontstaat. Volgens het amendement kan gebruik worden gemaakt van bestaande kennis en expertise binnen de gemeentelijke organisatie. De LIA moet vooral een planning worden van concrete acties. Het opstellen ervan hoeft daarom volgens de indieners niet vanzelfsprekend te leiden tot uitbreiding van de ambtelijke capaciteit. De agenda wordt bovendien duidelijk afgebakend. De LIA richt zich vanuit het VN-verdrag Handicap op toegankelijkheid en het volwaardig meedoen van mensen met een beperking of chronische ziekte. Andere inclusiethema’s, waaronder sociale veiligheid, antidiscriminatie en LHBTQIA+, moeten herkenbaar aandacht blijven krijgen buiten de LIA. 

Met het besluit van de raad is er nu duidelijkheid over het vervolg. Hoewel de Rekenkamer en het college eerder verschillend dachten over de noodzaak van een aparte LIA, gaat die er nu wel komen. Voor het zomerreces van 2027 moet er een Lokale Inclusie Agenda liggen, met concrete en meetbare doelen en een belangrijke rol voor ervaringsdeskundigen.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant